Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Lingurița liturgică- obiect al muzeului parohial
Pr Gabriel Toma: 12-05-2016 08:11:03 in Lumini din trecut
  
 Este asemănătoare cu o linguriţă simplă, numai că la capătul mânerului are o cruciuliţă. Specificul acestei lingurițe constă în faptul că la capătul mânerului, întâlnind crucea are modelat și gravat un frumos potir euharistic, deasupra căruia se află Ochiul atoate văzător al Proniei cerești.  
 Se întrebuinţează la împărtăşirea mirenilor cu Sfântul Trup şi Sânge (deodată). Ea simbolizează cleştele cu cărbunele de foc prin care a fost curăţit prorocul Isaia (6, 6-8). După alţi tâlcuitori, linguriţa mai simbolizează pe Sfântul Duh prin Care primim pe Fiul, sau Mâna lui Dumnezeu care creează / recreează lumea. 
  Ca obiect liturgic, lingurița a apărut în secolele al VIII-lea–al IX-lea, mai întâi în Antiohia şi Ierusalim, iar mai apoi s-a generalizat, în secolele al XI-lea–al XII-lea, în tot Răsăritul Ortodox, fiind împrumutată chiar şi de unele rituri necalcedoniene.  (Petru Pruteanu)

 Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
 Dacă lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator