Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cel care ar fi cântăreț să nu mă dea uitării și să se roage
Pr Gabriel Toma: 12-05-2016 08:39:48 in Lumini din trecut
 Între 1947 și 1950, cu forme legale, iar mai apoi benevol, Marin Iacob din Plevna a slujit cu mult drag la strana bisericii din Valea Rusului. Fără a avea studii de specialitate, însă fiind un bun cititor și executant al plasmodiei practice, slujirea sa a fost de un real folos preotului și comunității.
 Păstrăm de la el amintirea serviciului în biserică prin multe însemnări în cărțile de cult:
 
MINEIUL PE SEPTEMBRIE
Cântăreț Marin L Iacob, astăzi 2 sept 1951” 
„I Marin cântăreț la Parohia Valea Rusului 1969”

MINEIUL PE IUNIE
În 1952 iunie 7 am cântat ca cântăreț la Biserica din valea Rusulu Eu Marin I. Iacob din Comuna Plevna, raionul Lehliu Reg Ialomița cu Părintele Paroh Ion Călincu. Cine a citi aceste rânduri să se gândească la mine iar cel care ar fi ca cântăreț să nu mă dea uitări și să se roage lui Dumnezeu pentru mine. M L Iacob” 

MINEIUL PE NOIEMBRIE
Cântăreț parohia Valea Rusului Marin L Iacob din comuna Plevna județul Ialomița Plasa Dragoș Vodă astăzi 28 nov 1947”

MINEIUL PE DECEMBRIE
 Astăzi 17 decembrie 1950 era cald ca vara în luna lui iunie scris de mine Marin l. Iacob” 

MINEIUL PE APRILIE 
 „În anul 1947 a degerat grâul. Scris de mine Marin L. Iacob astăzi 9 apr 1947 ora 12” 

PENTICOSTAR
”La 23 aprilie 1957 la jlujbă a dat zăpada M L Iacob” 

MINEIUL PE IANUARIE 
„În 1951 sa botezat Austru” „În 1953 sa botezat Crivăț, cânt M. Iacob” „În 1957 la Bobotează sa botezat Austru”


 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator