Istoria crucilor cioplite din Plevna (III)
Pr Gabriel Toma: 14-06-2016 08:04:55 in Lumini din trecut

Decorarea majorității crucilor cu icoane, realizate în acord cu erminia picturii, întărește mesajul de rugăciune și mijlocire adresat persoanelor sfinte, reprezentate în aceleași coordonate cu icoanele din biserică cât și în cele casnice. Faptul că, din ceea ce se mai păstrează, aceste icoane de pe cruci erau inclusiv pictate denotă o și mai puternică legătură între cimitir- loc de odihnă al rudelor- prietenilor- cunoscuților și atmosfera cultică din biserică. Se poate face, în acest etos, o paralelă între cimitir și catacombă: loc de îngropăciune, loc de rugăciune, loc de pomenire.

În mod tradițional crucile din piatră cioplită/ troițele sunt lucrări comunitare- se amplasează la răspântii (împreună cu fântâna călătorului), la hotarul loturilor de teren, la un anumit loc în amintirea unui eveniment local (întâmplare extraordinară sau procesiune cu moaște). O dimensiune mai personală (și astfel mult mai răspândită) a crucii din piatră este cea de mormânt.