Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (VI)
Administrator: 12-07-2016 06:21:53 in Lumini din trecut

  În cimitirul Valea Rusului, a fost strămutată în anii comunismului o cruce memorială, amplasată inițial ca troiță de răspântie, ridicată în anul 1936, cu ocazia poposirii moaștelor Sf Dimitrie Basarabov în localitate.

  Scurta inscripție este lămuritoare: „1936 IS HS/  GHEORGHE TUDORA/ ACEASTA CRUCE SA RIDICAT IN AMINTIREA SFINTELOR MOASTE”.

  Scoaterea la lumină a frumuseții icoanelor cioplite ce înfrumusețează câmpul crucii și descoperirea, sub straturi succesive de var, a culorilor originare folosite pentru împodobirea acestui monument, le datorăm unei ample lucrări de înnoire a troiței din cimitir, la care suportul moral, religios şi financiar al întreprinderii a fost asumat de familiile Popescu (George Valentin, fost director la scoala din Plevna, şi Rusanda) şi Hagianu (Paraschiv şi Viorica).

  Aceştia, alături de casa inginerului agronom Marcel Alexandru, sunt moştenitorii unei familii de mare responsabilitate, cinste şi atitudine a satului nostru, Aurel şi Maria Alexandru. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator