Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (VII)
Administrator: 25-07-2016 10:41:10 in Lumini din trecut

  Crucile funerare din cimitirul parohial, cioplite în calcar numulitic, datate între ultimele două decenii ale sec XIX și deceniul  cinci al secolului XX, cuprind o mare varietate de reprezentări iconografice sau simbolice în perfect acord cu erminia scrierii icoanelor.

  Ca model unic consemnăm tema iconografică  Iisus Hristos Marele Arhiereu. Mântuitorul stând pe Scaunul Slavei binecuvintează, flancat fiind de 2 îngeri. Asupra sa coboară un porumbel, simbolul Duhului Sfânt pentru icoana Botezului Domnului (Teofania).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator