Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
O icoană inedită a Sfântului Pantelimon
Administrator: 27-07-2016 11:55:06 in Lumini din trecut

  În cimitirul parohiei, veghind de 80 de ani locul de odihnă al unei credincioase cu evlavie la Sf Pantelimon, se găseşte o cruce din calcar, în al cărei câmp central de la întretăierea brațelor, este reprezentată în tehnica altorelief, icoana Sf Pantelimon ținând nelipsita cutie cu medicamente. Semnele destul de slabe indică faptul că inițial această icoană era decorată coloristic.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator