Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (IX)
Pr Gabriel Toma: 17-08-2016 06:42:21 in Lumini din trecut
   Cercetând tipologia crucilor funerare ce au reprezentată Răstignirea Domnului, se identifică un „model” în care icoana răstignirii este înconjurată de o cunună sau coroană din ramuri împletite, atașată pe cruce sau coborâtă de sus și ținută de mâna unei fețe nevăzute. 
    Este rugăciunea și credința bisericii ca cel răposat să primescă încununarea cerească în urma judecății lui Dumnezeu, descrisă la ! Corinteni 9, 25  „oricine se luptă se înfrânează de la toate. Şi aceia, ca să ia o cunună stricăcioasă, iar noi, nestricăcioasă”.  
   Precum coliva- hrană dulce, care trimite la credința că cel răposat se va învrednici de viață fericită în rai- tot așa, cununa cioplită în piatra crucii sau împletită din flori și pusă pe mormânt,  simbolizează credința în mântuirea celor răposați.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator