Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (X)
Administrator: 12-09-2016 08:38:11 in Lumini din trecut

  În cimitirul parohial, unele cruci din secolele XIX- XX au reprezentate tipul iconografic Hodighitria (Îndrumătoarea către Hristos) . Maica Domnului ține Pruncul (înfășat sau înveșmântat precum un matur) pe brațul stâng, cu cel drept arătându-L privitorului și potrivit pasajului evanghelic îndeamnă „pe Acesta să-L ascultați!” .

 Pruncul Iisus binecuvintează cu mâna dreaptă. Unele icoane ale acestui tip sunt încununate  cu ghirlandă din flori.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator