Istoria crucilor cioplite din Plevna (XI)
Administrator: 20-09-2016 10:34:38 in Lumini din trecut

Cimitirul parohial dovedește din plin dinamismul și varietatea tipologică a crucilor de căpătâi. Printre multe alte tipuri iconografice reprezentate sculptural pe aceste cruci figurează și tipul iconografic al Maicii Domnului cu mâinile încrucișate peste piept, la rugăciune.

Maica Domnului este reprezentată în picioare având mâinile ridicate și încrucișate peste piept. O icoană tipică de mijlocire prin rugăciune la Marele Arhiereu, în legătură cu rugăciunea de mijlocire generală a Maicii Domnului la Fiul ei pentru cei răposați.

Această teologie a mijlocirii Maicii Domnului pentru răposați este foarte frecventă în cult. Iată, spre pildă, cum este înfățișată lucrarea de mijlocire în Acatistul Maicii Domnului:

„Cântând milele şi minunile tale, Născătoare de Dumnezeu Fecioară, toţi te lăudăm, ca pe o tare stătătoare a noastră, şi cu umilinţă venim la Tine, ceea ce te rogi pentru noi. Şi cerem ție să înalţi mâinile către Fiul tău, rugându-L ca pururea în viaţa aceasta, şi după moartea noastră, să nu se depărteze milostivirea Lui de la noi, cei ce strigăm ţie:
Bucură-te, nădejdea noastră în viaţa aceasta şi după moartea noastră
Bucură-te, ceea ce rânduieşti sfârşit dulce şi cu pace din viaţa aceasta, tuturor celor ce nădăjduiesc spre tine
Bucură-te, ceea ce eşti nădejdea şi apărarea noastră în ziua Judecăţii
Bucură-te, îmblânzirea Dreptului Judecător
Bucură-te, ceea ce ne izbaveşti din gheena cea veşnică
Bucură-te, nădejdea de mântuire a tuturor
Bucură-te, cheia Împărăţiei lui Hristos
Bucură-te, uşa Raiului
Bucură-te, pod care duci la Ceruri
Bucură-te, adăpostire şi bună apărare a tuturor păcătoşilor care se căiesc de păcatele lor
Bucură-te, bucuria îngerilor
Bucură-te, mărirea şi mângâierea tuturor drepţilor
Bucură-te, cea plină de dar, Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucuria tuturor celor necăjiţi!”