Cine poate găsi o femeie virtuoasă? Preţul ei întrece mărgeanul.
Administrator: 20-09-2016 11:22:00 in Lumini din trecut

"Într-însa se încrede inima soţului ei, iar câştigul nu-i va lipsi niciodată.

Ea îi face bine şi nu rău în tot timpul vieţii sale:

Ea caută lână şi cânepă şi lucrează voios cu mâna sa.

Ea se aseamănă cu corabia unui neguţător care de departe aduce hrana ei.

Ea se scoală dis-de-dimineaţă şi împarte hrana în casa ei şi dă porunci slujnicelor.

Gândeşte să cumpere o ţarină şi o dobândeşte; din osteneala palmelor sale sădeşte vie.

Ea îşi încinge cu putere coapsele sale şi îşi întăreşte braţele sale.

Ea simte că bun e câştigul ei; sfeşnicul ei nu se stinge nici noaptea.

Ea pune mâna pe furcă şi cu degetele sale apucă fusul.

Ea întinde mâna spre cel sărman şi braţul ei spre celnecăjit.

N-are teamă pentru cei ai casei sale în vreme de iarnă, căci toţi din casă sunt îmbrăcaţi în haine stacojii.

Ea îşi face scoarţe; hainele ei sunt de vison şi de porfiră." (Pildele lui Solomon 31,10- 22)

În acest spirit al destoiniciei harnice feminine, educatoarea Victoria Toma împărtăşeşte elevelor Şcolii Generale din Plevna, cândva în anii 70, tainele broderiei artistice în cadrul Cercului de "Cusături artistice".