Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (XII)
Administrator: 26-09-2016 10:40:17 in Lumini din trecut

Unele cruci de căpătâi, din cimitirul parohial, nu au reprezentări iconografice ale sfinților, ci prezină doar Crucea, semnul biruinței asupra morții, înconjurată de cunună, ca roadă a ostenelilor pentru dobândirea mântuirii. În centrul câmpului crucii este reprezentată crucea (greacă, latină, de malta) din care țășnesc raze sau este înconjurată de o mandorlă circulară.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator