Taina milei şi a untdelemnului
Administrator: 28-09-2016 09:10:02 in Misiune

"De mila Ta, Stăpâne, este plin tot pământul; pentru aceasta, cu untdelemnul Tău cel dumnezeiesc fiind unşi astăzi, cerem cu credinţă să ni se dea nouă mila Ta cea mai presus de minte."

Miercuri, 28 septembrie 2016, la pomenirea Sf Hariton,  căruia am putut a-i cânta la utrenie:                 " săvârşind duhovniceşte pomenirea cea de peste ani, să râvnim prin fapte bune purtătorului de Dumnezeu, Sfântului Hariton şi cu dânsul să cântăm: pe tine te mărim, întreit Sfinte",  şi cu împreunăslujirea părintelui Aurelian, în prezența rugătoare a credincioşilor, s-a oficiat Taina Sf . Maslu.

N.B. În limba elină "milă" şi "untdelemn" sunt paronime, de aici provine jocul de cuvinte din titlu referitor la Taina Sfântului Maslu, inspiat din al doilea tropar a primei cântări din canonul Sf Maslu.