Acoperământul Doamnei noastre, ocrotitoarea Bărăganului - 1 octombrie
Administrator: 03-10-2016 09:39:30 in Misiune

Doamna noastră, Născătoarea de Dumnezeu, a cărei icoană împodobește frontonul semicircular al Catedralei din Slobozia încurajând pe creștini (ca o mamă a credincioșilor după cuvântul Fiului Său când a zis ucenicului „Iată mama ta!”, făcându-ți ţie fii pe toţi cei ce cred în El) acoperă, apără, păzește pe toți dreptmăritorii creștini din eparhia Sloboziei și Călărașilor. Această deosebită icoană a Maicii Domnului inspirată din fresca mănăstirii Govora dă loc oricărui creștin să se identifice și să nădăjduiască la găsirea unui loc binecuvântat, sub acoperământul Măicuței.

„ O, Preasfântă Stăpână, Preacurată Fecioară Născătoare de Dumnezeu, Maica Domnului Dumnezeului meu, Iisus Hristos, cad înaintea ta şi mă rog ţie, Maicii Împăratului, mai înainte îndreptând către tine această nevrednică a mea rugăciune, pe care şi primind-o Maica Împăratului Aceluia ce împărăţeşte cerul şi pământul, o du la Împăratul împăraţilor, Domnul tuturor, la Fiul şi Dumnezeul tău, şi cere mie iertare de toate păcatele mele. Vieţii mele dă-i îndreptare şi, la sfârşitul meu, trecere neîngrozită de vrăjmaşii cei din văzduh; fii mie povăţuitoare, să-mi deschizi dumnezeiasca intrare a Împărăţiei şi acolo să mă îndulcesc de dulceaţa Raiului şi de veselia acelei cetăţi înalte, a Ierusalimului de Sus cel preafrumos şi de frumuseţile lui cele nespuse; de strălucirea luminii Treimii celei cu trei străluciri şi de dulcele glas al cântărilor îngereşti. Cărei slave şi bucurii mă fă moştean şi părtaş cu toţi sfinţii, că toate le poţi, ca Maica Împăratului celui Atotputernic. Şi acum, dar mai ales în acest ceas, mă auzi pe mine, cel ce stau înaintea ta, Stăpână cu totul milostivă. Ia aminte, Doamnă Împărăteasă, spre mine, care aduc ţie cântare de rugăciune.”