Rolul misionar al pangarului bisericesc
Administrator: 08-10-2016 07:42:20 in Misiune

Pangarul, locul din biserică unde se găsesc pentru credincioşi obiecte de colportaj (icoane, cărți, lumânări, tămâie) are un rol foarte important în misiunea creştină din fiecare parohie.

Cărțile întăresc misiunea predicatorială a preotului, punând la dispoziția credincioşilor învățătura de credință a Bisericii prin Catehism, exerciții duhovniceşti prin Cartea de rugăciuni, istoria locală din Monografia parohiei, monumentele bisericeşti din eparhie în albumele editate de Episcopie.

Icoanele, aducând în casele credincioşilor chipurile sfinte ale prietenilor cereşti, apropie, la bucurie şi necaz, ostaşii Bisericii luptătoare de Biserica triumfătoare din cer.

Candela, şi lumânarea, luminând icoana sfinților, aduc aminte de jertfa şi osârdia ce trebuie depuse pentru intrarea în camera de nuntă împreună cu Mirele Hristos.

Tămâia, înmiresmând aerul, aminteşte de bunul miros al faptelor bune şi al credinței, ca jertfe bine primite de Dumnezeu.