Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vecernia Sfintei Parascheva
Administrator: 17-10-2016 09:57:50 in Misiune

  „Înțelepciune, drepți!”, exclamația slujitorului sfințit, îndeamnă pe cei prezenți la slujbă a fi cu luare aminte, căci nu este de ajuns a veni la biserică doar cu trupul, iar cu sufletul să fii clătinat din toate părțile ca un val nestatornic al mării. Nu se cuvine deci, a intra în casa Domnului în mod lipsit de evlavie, fără conștiința prezenței lui Dumnezeu. Vecernia nu este altceva decât prezentarea simbolică a planului mântuirii.

  Prin imne, psalmi și lecturi biblice gândul omului este condus dincolo de hotarul timpului, când pământul era netocmit și gol. Întuneric fiind deasupra adâncului” (Fac 1, 2). Apoi, ușor, ușor, se descoperă cum din acest haos a luat ființă, prin puterea Creatorului, lumea văzută iar la sfârșit a venit la viață omul, încununarea Creației.

  Apoi, neascultând, omul a pierdut raiul, dar pentru nemărginita bunătate a Domnului, nu a fost părăsit, ci i-a fost sădită nădejdea venirii Mântuitorului.

  Iar în zilele de pe urmă, când promisiunea divină s-a împlinit, sfinții au devenit oameni exemplari, purtători ai semnelor de biruință împotriva celui rău.

  Vecernia Sfintei Parascheva (13 octombrie 2016) a fost așadar ca o pregătire pentru sărbătoarea Sfintei ocrotitoare a parohiei.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator