Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Litia Sfintei Parascheva
Administrator: 17-10-2016 10:17:00 in Misiune

   La unele vecernii, în special la hramul bisericii sau când a doua zi este serbat un sfânt important din calendar, binecredincioșii creștini aduc cinci pâini (artose) împreună cu puțin grâu, cu vin și untdelemn, ce se sfințesc după terminarea Vecerniei.

   Rugăciunea de sfințire a acestor daruri aduce aminte de cele cinci pâini cu care Domnul a săturat cinci mii de bărbați în pustiu (Mt 14, 17- 21), iar grâul, vinul și untdelemnul, amintesc de pârga darurilor, ce se aduceau lui Dumnezeu în Legea Veche (Num 18, 12).

   Rostul slujbei Litiei, înțeles din rugăciunile ce se fac cu acest prilej, este de primire a ajutorului ceresc pentru înmulțirea roadelor pământului, paza și izbăvirea de păcat și ispitele celui potrivnic.

   În seara zilei de 13 octombrie 2016, credincioșii au umplut masa darurilor, ca mulțumire și jertfă pentru binefacerile lui Dumnezeu.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator