Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Utrenia Sfintei Parascheva
Administrator: 17-10-2016 10:25:46 in Misiune

  Neputând participa lângă trupul său cel sfințit la închinarea Sfintei Cuvioasei maicii noastre Parascheva, săvârșirea Utreniei în continuarea Vecerniei și a Litiei, înaintând în noapte, a fost o jertfă a dragostei credincioșilor către maica noastră, Sfânta Vineri.    Deși departe cu trupurile, creștinii prezenți au mărturisit apropierea cu duhul de cea prăznuită, aprinzând lumânări, sărutând cu dragoste icoana sfintei și ascultând textul biblic al fecioarelor înțelepte și întreaga imnografie de laudă a virtuților Sfintei Parascheva. 

  Ca o mângâiere, la finalul privegherii, toți credincioșii au primit iconițe ale Cuvioasei Parascheva.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator