Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hramul parohiei Plevna- Sfânta Parascheva
Administrator: 17-10-2016 10:39:51 in Misiune

   „Întru tine, Maică, cu osârdie s-a mântuit cel după chip, că luând Crucea, ai urmat lui Hristos și lucrând ai învățat să nu se uite la trup, căci este trecător, ci să poarte grijă de suflet, de lucrul cel nemuritor. Pentru aceasta și cu îngerii împreună se bucură, Cuvioasă Maică Parascheva, duhul tău.”

 Vineri, 14 octombrie 2016, la serbarea primului hram al bisericii parohiale, dimineața s-au săvârșit slujba Ceasurilor, Paraclisul și Acatistul Sfintei Parascheva și Dumnezeiasca și Sfânta Liturghie.

  Credincioșii au primit un exemplu duhovnicesc din viața și credința Sfintei Vineri, ca o încurajare și statornic îndemn de a merge pe calea cea strâmtă, pe care mergând sfinții înaintea noastră, ne arată că ei nu sunt supra oameni, ci oameni ce au luat în serios Evanghelia și au căutat s-o împlinească integral:

 „Preacinstită fecioară, către tine am năzuit, către tine care de multe ori ai luat pe sfinți și pe îngeri în ajutor la pământeștile ispite; fii acum și pentru noi grabnic folositoare, căci te-ai învrednicit a intra înăuntrul casei Mirelui cu candela luminoasă, precum ne-a povățuit Mântuitorul Hristos”

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator