Rolul practic al avizierului parohial
Administrator: 19-10-2016 12:05:51 in Misiune

În fiecare parohie, avizierul aduce la cunoştință diverse aspecte ale comunicării publice dintre oficiul parohial şi enoriaşi.

Este locul unde se evidențiază date despre programul slujirilor bisericeşti (de rugăciune sau administrative) sau asupra altor activități (catehetice, filantropice, misionare) derulate în parohie.

Aici sunt popularizate activitățile duhovniceşti organizate de Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor (procesiuni, pelerinaje, concursuri şi activități catehetice, festivalul de film ortodox) la care sunt invitați să participe şi credincioşii din parohii.

Îşi pot găsi loc privilegiat de prezentare inițiativele cetățeneşti pentru susținerea familiei, sau programele guvernamentale de luptă împotriva violenței domestice sau asupra relelor tratamente aplicate copiilor.

Este şi un punct de reper pentru aducerea la cunoştință, către toți credincioşii, a stadiului lucrărilor la Catedrala Națională.

Alături de această formă, fizică, de punere la dispoziție a informațiilor, parohia este prezentă, în mod mai dinamic şi interactiv, şi în oceanul spațiului virtual- prin site-ul oficial şi conturi de socializare.