Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rugăciunea înserării
Administrator: 28-10-2016 07:53:05 in Misiune

  Continuînd după Taina Sfântului Maslu, ca rânduieli de laudă, Vecernia şi Litia Cuviosului Dimitrie Basarabov, au unit într-un buchet bine alcătuit de Sfinții Părinți ( prin lecturi biblice, rânduieli de cult moştenite de la poporul Israel precum şi rânduieli de rugăciune specific creştine), cele trei aspecte teoretice ale rugăciunii: de laudă, de mulțumire şi de cerere.

  Sub formă văzută,  cei prezenți, cu evlavie la Cuviosul Dimitrie, s-au îndulcit de darurile şi binecuvântările cereşti prin gustarea din artosele şi vinul binecuvântate.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator