Parabola despre lumea de dincolo
Administrator: 30-10-2016 09:34:28 in Misiune

În rânduiala tipiconală a Bisericii, în sâmbăta ce precede Soborul Arhanghelilor Mihail şi Gavriil (8 noiembrie) se face pomenirea tuturor creştinilor repausați din toate timpurile şi din toate locurile.

Ca parte a contextului pregătitor pentru meditație la condiția muritoare a omului şi la viața de dincolo de mormânt, în duminica ce precede "Moşii de toamnă", numerotată ca a 22-a după Rusalii, se citeşte din capitolul 16 al Evangheliei de la Luca, despre Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr.

Domnul Iisus dezvăluie realitatea de dincolo de moarte, în care sufletul este conştient, îşi manifestă voința, iubirea şi grija pentru cei dragi.