Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vai nouă, de nu vom propovădui
Administrator: 20-11-2016 07:23:50 in Misiune

 Orânduit de părintele Protopop de Lehliu, am avut ascultarea de a rosti cuvânt de învățătură la textul neotestamentar al bogatului nemilostiv, ce s-a citit la Sfânta Liturghie. 

  Mesajul principal al pildei a fost tâlcuit prin referința la moartea spirituală, principala cauză a nesimțirii spirituale ce produce egoism, individualism şi hedonism. Iar la finalul unei astfel de vieți trăite în ne-simțire, morartea fizică este dureroasă.

  Alături de tâlcuirea duhovnicească a Evangheliei, cuvântul a urmărit aspectele vieții, credinței şi martiriului Sf Mucenic Dasie, din Durostorum, Silistra, de peste Dunăre, pentru a cărui jertfă preoții au purtat veşminte sângerii.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator