Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Epigrafie- să ne cunoaştem trecutul
Administrator: 02-12-2016 07:21:30 in Misiune

 "În cimitirul Valea Rusului a fost strămutată în anii comunismului o cruce memorială, amplasată inițial ca troiță de răspântie, ridicată în anul 1936, cu ocazia poposirii în localitatea noastră a moaştelor Sfântului Dimitrie Basarabov.

  Scurta inscripție este lămuritoare: 1936 IS HS/ GHEORGHE TUDORA/ ACEASTĂ CRUCE S-A RIDICAT ÎN AMINTIREA SFINTELOR MOAŞTE." (Parohia Plevna, Monografie istoric spirituală)

  În preajma Zilei Naționale a României, grupul catehetic parohial a cercetat troița istorică din cimitir şi a buchisit, descifrând inscripția de pe cruce.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator