Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
În Bărăgan, cu gândul la ogoare
Administrator: 12-12-2016 11:03:45 in Misiune

 Având puterea darului primită de la Dumnezeu, tu, Sfinte Spiridon, ai prefăcut seceta în ploi, precum și mulțimea prisositoare a ploilor, prin ale tale rugăciuni, sfinte, s-a contenit, și de foametea aceea înspăimântătoare a scăpat poporul cel ce o aștepta, risipindu-se jintițele strângătorilor de grâu; pentru care cântam ție acestea :

Bucură-te, scăparea celor amenințați cu foametea;

Bucură-te, că tu, ca alt Ilie, ai prefăcut seceta cea tare a vremii în ploi;

Bucură-te, cel prin ale cărui primite rugăciuni s-au oprit ploile cele prisositoare;

Bucură-te, nădejdea cea bună a lucrătorilor de pământ;

Bucură-te, mulțumirea celor ce seamănă cu credință;

Bucură-te, secerișul cel îmbelșugat al semănătorilor;

Bucură-te, cămărașul cel bogat al săracilor;

Bucură-te, că în orice vreme de secetă, cerând ajutorul tău, îl și dobândim;

Bucură-te, că de la tine primim ajutor pururea;

Bucură-te, mângâierea celor cuprinși de nevoi;

Bucură-te, lauda credincioșilor;

Bucură-te, țarină bine roditoare;

Bucură-te, Sfinte Ierarhe Spiridon, mare făcător de minuni!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator