Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, pecetea celor două Testamente
Administrator: 24-02-2017 10:13:10 in Misiune

Cel mai mare dintre cei născuți din femei dar cel mai mic din Împarăția Cerurilor. Prim misiunea sa, aceea de a pregăti calea Domnului printr-un popor bine pregătit, culminând cu identificarea Cuvântului întrupat, dintre cei mulți care veneau la Iordan, "Iată Mielul lui Dumnezeu Cel ce ridică păcatele lumii!" Sfântul Ioan Botezătorul, este un inel de legătură dintre promisiunile mesianice ale Vechiului Legământ şi împlinirea lor în persoana Domnului Iisus. Demnitatea sa pământească şi cerească este şi pentru noi, cei din vremea harului, un puternic imbold de conştientizare a faptului că toată osteneala pamântească trebuie să se subsumeze standardului ceresc:" cel ce face voia Tatalui Meu Cel din ceruri, acela îmi este şi mamă şi soră şi frate." La pomenirea din 24 februarie 2017, în biserica parohială s-a citit acatistul, s-a venerat icoana şi s-a impartăşit cuvânt de învățătură.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator