Brațele părinteşti- şi noi să devenim monahi!
Administrator: 27-02-2017 08:29:43 in Misiune

Sâmbăta din ajunul lăsatului sec de brânză este, in rânduiala pedagogică de pregatire pentru Sfântul Post, un ultim şi concentrat eveniment duhovnicesc. În rânduiala bisericească, toti cei ce s-au mântuit pe calea vieții călugăreşti, apar acum ca temeiuri şi motive de asumare şi de catre noi, cei din Biserica luptătoare, a ostenelilor duhovnicesti şi a faptelor plăcute lui Dumnezeu. "Această comemorare a tuturor monahilor, sihaștrilor, nevoitorilor a fost în chip iscusit așezată la intrarea în Postul Mare pentru a propune celor ce se pregătesc să intre în el exemple vii, cu atât mai prețioase de altfel, cu cât în timpul Postului Mare fiecare trebuie să se facă într‑o oarecare măsură monah și să adopte pentru un timp limitat, chiar dacă‑și duce viața în lume, modul de viață perpetuu al acestora. Sfinții asceți sunt celebrați ca unii care au atins deja scopul propus de Postul Mare: întoarcerea în rai și restaurarea naturii umane în elanul ei spre îndumnezeire. De aceea, soborul asceților se aseamănă unui nou rai, spre care trebuie să ne grăbim pentru a gusta din roadele îmbelșugatelor lor virtuți”. (Makarios Simonopetritul)