Lumina lui Hristos luminează tuturor!
Administrator: 01-03-2017 04:13:19 in Misiune
La începutul lunii martie 2017, s-a oficiat pentru prima oară in Postul Mare Liturghia Darurilor. Având în vedere că Postul Sfintelor Paști este un timp al înfrânării și al căinței, iar Liturghia un moment de bucurie duhovnicească, Părinții Bisericii au decis ca în cursul săptămânii, să se oficieze Liturghia Darurilor mai înainte sfințite. Aceasta constituie un ritual de împărtășire dezvoltat prin îmbinarea vecerniei cu unele elemente ale Sfintei Liturghii. Cu toate că nu se aduce jertfa cea nesângeroasă și nu se sfințesc darurile de pâine și vin, ea poartă denumirea de Liturghie deoarece în cadrul său are loc împărtășirea cu Sfintele Taine. Autor al Liturghiei darurilor mai înainte sfințite este considerat Sfântul Grigore Dialogul, care a trăit în a doua jumătate a secolului al VI-lea. Pentru oficierea acestei Liturghii în timpul Postului Mare s-a pronunțat și Sinodul Quinisext, din anul 692, prin canonul 52.