Canonul Sf Andrei Criteanul, ziua a patra
Administrator: 03-03-2017 08:16:09 in Misiune
 Ultima parte a Marelui Canon, specific Postului Mare, a fost citită joi, 2 martie 2017, în biserica parohială. Integrat în slujba pavecerniței, Canonul a făcut un apel neîncetat către întoarcere și pocăință:

De unde voi începe a plânge faptele vieții mele celei ticăloase? Ce începere voi pune, Hristoase, acestei tânguiri de acum? Ci ca un milostiv, dă-mi iertare greșelilor.

Vremea este a pocăinței, iar eu vin către Tine, Făcătorul meu; ridica de la mine lanțul cel greu al păcatului și, ca un îndurat, dă-mi iertare de greseli.

Mărturisesc Ție, Mântuitorule, păcatele pe care le-am făcut, și rănile sufletului și ale trupului meu, care tâlharește le-au pus înlăuntrul meu gândurile cele ucigatoare.