Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cronicile vizitelor pastorale (I)
Administrator: 21-03-2017 07:17:30 in Misiune
 Vârstnicii care locuiesc singuri, mai ales în caz de văduvie, sunt persoane aflate în situație de risc. Un număr precumpănitor de vârstnici ai comunității noastre au vârsta de cel puțin 75 de ani, majoritatea fiind văduvi, gospodărindu-se singuri. Situaţia lor devine mult mai grea atunci când apar probleme majore legate de sănătatea fizică sau psihică, şi implicit probleme de autoservire.  
  Canalizându-și toată bucuria vieții spre experierea bucuriei împlinirii copiilor și mai ales a nepoților, bunicii se hrănesc psihic cu izbânzile acestora, având bucuria de a vedea în viața urmașilor exemple de cinste, hărnicie, omenie.
   Unchiul Ioan își nutrește ultima perioadă a vieții de octogenar cu bucuria împlinirii familiale și sociale a nepoților aflați în Statele Unite, ce trimit dincolo de zilnicele convorbiri telefonice, fotografii ale vieții lor cotidiene.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator