Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rugăciune de seară la Înjumătățirea Postului
Administrator: 23-03-2017 08:06:37 in Misiune
  „Ajungând la cea de-a doua vreme a postirii, să punem început vieţii dumnezeieşti, ca, atingând săvârşirea ostenelilor noastre, să primim bucuria cea nepieritoare” îndeamnă Triodul pe toți cei ce se ostenesc duhovnicește în această perioadă prepascală.
   Dând dovadă de ascultare față de acest îndemn, în seara zilei de miercuri, 22 martie 2017, la ora înserării, biserica parohială a fost matricea primitoare în care rugăciunea preotului, răspunsul duhovnicesc al credincioșilor (Aliluia, Doamne miluiește, Amin) și glasul neauzit al cereștilor și netrupeștilor puteri, au adus doxologie, slavă și cinste „Nedesparțitei în fiintă, neamestecatei în Fețe, Dumnezeire, una în Treime, Ceea ce ești întocmai cu împărăția și întocmai cu tronul; strigăm Tie cântarea cea mare, ce se cânta întreit întru cele de sus.”
  Urmând rânduielii din vremea postului, la sfârșitul slujbei s-a rostit rugăciunea Sf Efrem Sirul.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator