Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cronicile vizitelor pastorale (IV)
Administrator: 24-03-2017 07:22:04 in Misiune
  În săptămâna Crucii, a patra a Sfântului Post, în ultima decadă a lunii mărțișor 2017, au continuat vizitele pastorale în enorie. Având ca temei spiritual tema crucii și a învierii din faptele cele moarte, cercetarea credincioșilor s-a transformat într-o lucrare evanghelică de bunăvestire a darurilor fără măsură de mari făcute de Domnul Dumnezeu, culminând cu răscumpărarea făcută prin sângele Fiului Său, ca temei pentru un legământ veșnic între El și cei ce cred.
 Intonând troparul Crucii: Mântuieşte, Doamne, poporul Tău şi binecuvintează moştenirea Ta; biruinţă binecredincioşilor creştini asupra celui potrivnic dăruieşte şi cu Crucea Ta păzeste pe poporul Tău, oferind spre venerare și sărutare arma și semnul lui Hristos, aspersânt cu agheasmă pe oameni și casele lor, simțămintele tuturor au fost pe măsura inmului bisericesc, de mulțumire și de laudă:
Bucura-te, cinstita Cruce, arma cea intelegatoare;
Bucura-te, sfanta privire a sfintilor; 
Bucura-te, inainte-propovaduirea proorocilor si a dreptilor; 
Bucura-te, purtatoare de lumina, mestesugire a lui Hristos;  
Bucura-te, stapanirea si intarirea cuviosilor preoti; 
Bucura-te, podoaba cea prealaudata a adevarului; 
Bucura-te, cinstita Cruce, pazitoare a crestinilor!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator