Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cronicile vizitelor pastorale (V)
Administrator: 28-03-2017 07:54:35 in Misiune
 Omul îşi dă seama că nu are nevoie numai de idei clare şi distincte, ci şi de imagini şi ritualuri: o strângere de mână sau un buchet de flori vorbesc uneori mai mult decât o scrisoare. Domnul Hristos ştia asta şi nu voia să se facă prezent numai prin reamintirea cuvântului Său, ci şi prin gesturi sensibile ale Bisericii sale, prin atitudinea şi ascultarea unui preot ce spovedește, sub vălul pâinii euharistice, sau, de pildă, în slujba sfințirii apei. „Dacă erai lipsit de trup; spunea sfântul Ioan Hrisostomul, Hristos ţi-ar fi făcut daruri pur spirituale, dar pentru că sufletul tău este legat intim de trupul tău, El iți transmite bunuri spirituale prin realităţi sensibile”. Trebuie şi ca acest caracter simbolic al universului sacramental să fie prezentat clar în celebrările noastre! ((P. Descouvemont)
 În luna martie, în mod tradițional, enoriașii solicită prezența preotului în casele lor pentru a le binecuvânta sălașul prin rugăciune și sfințire a apei, știind folosul duhovnicesc al acestei vizite de rugăciune „această apă sfințită, pe care Duhul Sfânt, prin rugăciunile preoților, o sfințește, are multe feluri de lucrări, precum însăși ectenia sfințirii și rugăciunea mărturisesc: prin stropirea ei, duhurile cele viclene din tot locul se alungă; se iartă și păcatele cele mici de peste toate zilele, adică nălucirile diavolești și gândurile cele rele; mintea se curățește de lucrurile cele spurcate și se îndreaptă spre rugăciune; bolile le alungă și dă sănătate sufletească și trupească. Iar toți cei ce o primesc cu credință iau sfințenie și binecuvântare”.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator