Întoarce-te, căiește-te, descoperă cele ascunse
Administrator: 29-03-2017 10:00:46 in Misiune
 Întoarce-te, căiește-te, descoperă cele ascunse; grăiește lui Dumnezeu Cel ce știe toate. Tu singur știi, Mântuitorule, cele ascunse ale mele; ci Însuți Tu mă miluiește, precum cânta David, după mare mila Ta.

Miercuri, 29 martie 2017, în biserica parohială s-a săvârşit slujba Deniei - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.
 Canonul acesta, numit „cel Mare” este o profundă meditație în care rugăciunea Sfântului Andrei Criteanul, ca „versificare” a Scripturii, ne dă un deosebit avânt în urcuşul duhovnicesc al acestui post, punând înainte fapte și personaje: Adam, Eva, Abel, Cain, Set, Lameh, Enos, Enoh, Noe, Ham, Sem, Avraam, Isaac, Agar, Ismael, Iacov, Lot, sodomeni, Lia, Rahela, Esav, Iov, Ruben, Iosif, Moise, Faraon, Datan, Aviron, Efrem, Iosua Navi, Amalec, gavaoniți, Saul, David, Abesalom, Zan, Roboam, Ieroboam, Solomon, Ahav, Ilie, Manase, Ezechia, Elisei, Ghiezi, Ozia, Iona, niniviteni, Ieremia, Daniel, Ghedeon, Samson, „pe toți cei din Legea veche i-am adus ție suflete spre pildă, urmează faptele iubitoare de Dumnezeu ale drepților și fugi de păcatele celor vicleni.
 Prin viața Sfintei Maria Egipteanca, citită complet în această zi, se vede puterea harului dumnezeiesc de a vindeca pe păcătoșii care se căiesc și care folosesc binecuvânta perioadă scurtă rămasă din Sfântul și Marele Post pentru folosul duhovnicesc.
 La sfârșitul slujbei, credincioșii au fost binecuvântați și însemnați cu untdelemn în chipul crucii.