Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sfânta și Marea zi Marți: să punem în comun darul
Administrator: 11-04-2017 07:29:18 in Misiune
  Veniţi, credincioşilor, să lucrăm Stăpînului cu osârdie, că împarte slugilor bogăţie; şi fiecare din noi să inmulțim talantul harului după măsură. Unul să aducă înţelepciune prin fapte bune, iar altul să săvârşească slujba Iuminării; credinciosul să împărtăşească cuvîntul său celui ce nu ştie tainele, şi altul să-şi împartă bogăţia săracilor. Că aşa vom înmulţi împrumutul. Şi ca nişte economi credincioşi ai harului, ne vom învrednici de bucuria Stăpînului. De care învrednicește-ne pe noi Hristoase, Dumnezeule, ca un iubitor de oameni.
 Acest imn al generozității, ascuns sub mantia pedagogică a responsabilității în fața lui Dumnezeu, cântat fiind la denia de luni seară (10 aprilie 2017), a fost ascultat, cu atenție, de toți credincioșii veniți cu gând de rugăciune să însoțească tainic pe Domnul către Golgota.
 Deși, îndeobște la denie participă mulți copii, încărcătura duhovnicească a acestei perioade liturgice aduce la biserică și pe vârstnicii și foarte vârstnicii enoriși, care lăsându-se purtați pe brațe de „aparținători” (un cuvânt  impersonal și oarecum degradant al mediului medical), participă cu drag și lacrimi la slujbele din Săptămâna Mare. Cea mai vârstică enoriașă, Tușa Maria, se bucură de bogăția de har a Stăpânului, și nemaiputând lucra, se roagă pentru toți.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator