Alături de Maica Domnului şi de ucenicul iubit
Administrator: 14-04-2017 03:39:19 in Misiune

Cel pe Care Isaia mai înainte miel L-a numit, vestindu-L, Acela vine spre junghiere de bunăvoie şi şi-a dat spatele spre bătăi, şi obrazul spre lovire cu palmele, şi faţa nu şi-a întors de la ruşinea scuipărilor, şi a fost osândit cu moarte de ocară. Toate de bunăvoie le-a primit Cel fără de păcat, ca să dăruiască tuturor învierea cea din morţi.

În timpul privegherii de noapte, de după Denia celor 12 Evanghelii, lângă Crucea Domnului, în noaptea de joi spre vineri, 14 aprilie 2017, s-a cântat, cu umilintă, Acatistul Sfintelor Pătimiri şi Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos.