Vecernia zilei fără apus
Administrator: 17-04-2017 09:43:12 in Misiune
  În Sfânta şi Luminata zi a Paştilor, ce deschide umanității, prin dar şi har, perspectiva Împărăției în care nu va mai fi inserare şi întuneric, "căci noaptea nu va mai fi acolo" (Apoc. 21, 25), la ora amiezii, în biserică, s-a oficiat Vecernia.  Reluând principalele momente ale Slujbei Învierii (stihurile introductive; lectura Evangheliei punctată ascendent de sunetele clopoțelului, toacelor şi clopotului mare; sărutarea icoanei Învierii, a Crucii şi a Evangheliei, apolisul ca dialog preot- popor) această rânduială, îmbogățită prin vohod și lectură din Evangheliar, este numită tradițional în popor "a doua Înviere".