Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucură-te, Ceea ce adăpi brazdele
Administrator: 21-04-2017 10:16:02 in Misiune
 
 Fântână izvorâtoare de viaţă plină de daruri dumnezeieşti s-a arătat nouă preacinstit izvorul tău, Stăpână, spre băutura, sfinţirea şi mângâierea noastră; iar noi cu dragoste cinstindu-l şi cu credinţă îngenunchind înaintea lui, strigăm ţie:
Bucură-te, chezăşuitoarea mântuirii păcătoşilor; 
Bucură-te, vindecarea a toate neputinţele; 
Bucură-te, Ceea ce duci rugăciunile credincioşilor Fiului tău şi Dumnezeului nostru; 
Bucură-te, pământul făgăduinţei din care ne izvorăsc toate bunătăţile cereşti şi cele pământeşti; 
Bucură-te, Ceea ce adăpi brazdele pe care cresc mulţmile îndurărilor; 
Bucură-te, Ceea ce ne povătuieşti pe noi către patria cerească; 
Bucură-te, roua florilor celor nevestejite; 
Bucură-te, Ceea ce eşti izvor de viaţă dătător!

 Sfințirea apelor în ziua Izvorului Tămăduirii, în conformitate cu practica tradițională, a avut loc după sfârșitul Sfintei Liturghii în afara lăcașului de cult, semn al sfințirii întregii naturi. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator