Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tinerii teologi ai parohiei preîntâmpină prozelitismul sectar
Administrator: 07-05-2017 10:02:02 in Misiune

  Vineri, sâmbătă și duminică, 5- 7 mai 2017, teologii parohiei (cântărețul bisericesc și studentul teolog), ca unii ce au vocația de a purta jugul slujirii lui Dumnezeu și a oamenilor, înarmați cu foaia parohială „Apa cea Vie”- număr special antisectar  (pe care au oferit-o fiecărei familii) și bazați pe cunoștințele dobândite la cursurile de sectologie și misiune creștină, au colindat parohia, casă cu casă, spre a pune în gardă pe toți enoriașii asupra mincinoaselor predicări ale martorilor lui iehova, aflați în agresivă întenție prozelitistă. 

  Programul activității de teren a iehoviștilor a fost explicat credincioșilor la justa sa valoare: nu este interes pentru oameni și dragoste de a propovădui Evanghelia, ci este modalitatea prin care sectanții pot avansa în organizația lor și, mai grav, este modalitatea, prin care ei atrag finanțarea organizației lor. Se estimează că 70% din veniturile Societății Turnul de Veghere provine din vânzarea literaturii de propagandă tipărită în zeci de milioane de exemplare.

  Însoțirea „misionarilor” de către preot și credincioși la casele unde descind indică faptul că parohia este o comunitate vie, ce răspunde solidar de sănătatea sufletească a tuturor creștinilor.  

 

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator