Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Boala, precum sarea
Administrator: 25-05-2017 07:35:12 in Misiune

 „Sănătatea trupului deschide omului uşile patimilor şi păcatelor, iar neputinţa trupului le închide. În timpul bolii noi simţim că viaţa umană e aidoma unei flori, care tot atunci se usucă, când ea se trece... Zilele noastre pier ca umbra, trupul se usucă ca iarba câmpului, viaţa însăşi a omului puternic e numai suflare; că cu fiecare suflare ea se scurtează, că pulsul e asemeni lovirii pendului de la ceas, îl conduce la ultimul ceas, care aproape întotdeauna bate în acel minut, cînd se gîndeşte, că pînă la acel ceas mai este mult. O, boală amară, dar leac sănătos! Precum sarea conservă şi nu permite pătrunderea viermilor în carne ori în peşte; aşa orice boală păstrează duhul nostru de putreziciunea şi necurăţia duhovnicească, nu permite patimilor, ca viermii duhovniceşti să se nască în noi.” (Sf. Teofan Zăvorâtul)

 Deschizându-ni-se ochii, prin meditație și lectură a Părinților, asupra condițiilor vieții zilnice, nu puține gânduri creștinești, izvorâtoare dintr-o matură privire asupra faptului de a avea trupuri nepuincioase, devin faptă prin  binecuvântatele urmări ale unei asumări creștine a bolii și suferinței.

 Și pentru că suntem neputincioși de nu vom fi întăriți, acum, în săptămâna vindecării orbului din naștere, glăsuim: „Fiind orbit la ochii sufletului, vin la Tine, Hristoase, ca şi orbul cel din naştere, strigând către Tine cu pocăinţă: Tu eşti lumina cea strălucitoare a celor dintru întuneric.”

  Întărirea prin har a acestei lucrări de rugăciune, în purtarea fără crâcnire a crucii suferinței, s-a concretizat miercuri, 24 mai 2017, în biserica parohială prin slujirea Tainei Sfântului Maslu.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator