Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cinstitul lor sânge adapă vlăstarul libertăţii noastre
Administrator: 25-05-2017 06:36:49 in Misiune

 „Tu, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, ne-ai arătat că totdeauna după jertfă urmează biruinţa şi după Cruce Învierea, auzi-ne pe noi, care ne rugăm acum puterii şi iubirii Tale de oameni; pentru ca, prin puterea Ta, să păzeşti neamul nostru, călăuzindu-l din biruinţă în biruinţă şi din slavă în slavă, iar prin iubirea Ta de oameni să rânduieşti în ceata aleşilor Tăi sufletele celor ce pentru credinţă şi patrie s-au luptat în chip strălucit şi au căzut eroic. Sufletele acestora ca un nor de martori ne stau înainte şi locurile unde odihnesc osemintele lor păzesc hotarele pământului patriei, iar cinstitul lor sânge adapă, vlăstarul libertăţii noastre.” (Rugăciune pentru eroi)

 Cu aceste cuvinte, făcând pomenire eroilor, la Înălțarea Domnului din anul mântuirii 2017, mărturisim legătura noastră de dragoste cu cei ce și-au pus viața scut pentru prietenii lor, iar aducând lumânări, flori și încurajând pe copii, din generație în generație, să le cinstească memoria, transformăm amintirea în pomenire și pomenirea în rugăciune.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator