Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vizitele pastorale din luna iunie
Administrator: 23-06-2017 09:46:17 in Misiune

  În a doua săptămână a Postului Sfinților Apostoli, 19- 23 iunie 2017, la dorința credincioșilor, în parohie au avut loc vizitele pastorale în care s-a cercetat, cu rugăciune și binețe, fiecare familie de creștini.  Prezența preotului în casele credincioșilor, care îl doresc, îi ies în întâmpinare, primindu-l cu dragoste, a adus binecuvântare peste toți, stropind cu belșug de aghiasmă.
  Este cunoscut că „vizitarea credincioșilor de către preot trebuie înțeleasă ca un act liturgic, dar și ca un bun mod de cunoaștere a credincioșilor din parohie, cu bucuriile sau necazurile lor, iar, după caz, ajutorarea lor.”  Cu prilejul acestor vizite se lucrează o apropiere, o strânsă legătură de suflet, între preot și credincioși deoarece aceștia apreciază faptul că preotul se implică, le este alături, îl interesează viața păstoriților săi, cunoaște aspecte din viața fiecărei familii.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator