Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ziua iei în port moroșenesc
Administrator: 24-06-2017 11:06:53 in Misiune

 Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, 24 iunie 2017, sărbătoarea universală a iei, a fost cinstită în parohia noastră de enoriașele originare din Maramureș, ce au venit la slujbă înveșmântate în port tradițional. Făcând punte între trecutul poporului român și zona voievodală de unde aceste vajnice femei provin, noi, cei din Bărăgan, am avut binecuvântarea de a fi părtași unei stări de lucruri obișnuite în părțile de sus ale țării noastre, cinstirea sărbătorii prin cinstirea portului .


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator