Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Pe aici nu se trece!- 100 de ani
Pr Gabriel Toma: 06-08-2017 05:57:29 in Misiune
    După Dumnezeiasca Liturghie din ziua Schimbării la Față a Domnului, 6 august 2017, la monumentul eroilor din localitate s-a oficiat slujbă de pomenire a eroilor care şi-au pierdut viaţa pe Câmpul de la Luptă de la Mărăşeşti. 
    Marea bătălie de la Mărăşeşti a început în ziua de 6 august 1917 şi este considerată astăzi cea mai importantă acțiune militară românească din timpul Primului Război Mondial.
    Bătălia a durat zece zile și a lăsat în memoria societății românești legenda actelor de vitejie ale sublocotenentului Ecaterina Teodoroiu, căpitanului Grigore Ignat și generalului Eremia Grigorescu. Atunci a fost lansată legendara expresie „Pe aici nu se trece”!

     Din localitatea noastră s-au jertfit în luptele din Primul Război Mondial următorii consăteni:

Lt. Farm. Fiera Nicolae
Serg. Constantin Ion
Sold. Dumitru Nicolae
         Driceanu Gheorghe
   Serbulea Gheorghe
   Gheorghe Tudorache
   Tarhon Ion
   Bujoianu Gheorghe
   Radu Tiberea
   Vasile Ion
   Ionita Marin
   Bunda David
   Bunda Ion
   Condeanu Arghir
   Soare Tudor
   Stanciu Marin
   Petre Gheorghe
   Mihai Păun
   Comsa Andrei
   Petre Radu
   Bristor Dumitru
   Stroe Petre
   Petre Petre
   Gugiu Iosif
   Gugiu Nicolae
   Oprea Savu
   Moise Petre
   Dinca Nicolae
   Tiberea Gheorghe
      Pomenirea lor din neam în neam!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator