Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Împreună cu sfinții pe calea postului (V)
Pr Gabriel Toma: 09-08-2017 06:25:52 in Misiune
  A doua săptămână a postului Adormirii Maicii Domnului, 7 august 2017, a început, pentru cei ce iubesc cântarea şi convorbirea duhovnicească cu Dumnezeu şi cu prietenii Lui, prin citirea acatistului Sfintei Teodora de la Sihla. Virtuțile ei, concretizate în viață sihăstrească intensă şi de lungă durată, izvorăsc din prima condiție a religiozității, enunțată de Mântuitorul drept cea mai mare poruncă a Legii, "a iubit pe Dumnezeu din toate puterile, cu tot cugetul, cu toată virtutea sa".
   La partea parenetică s-a citit un text al Sf. Ioan Gură de Aur referitor la urmările pozitive ale ispitelor în viață duhovnicească.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator