Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Glasul pământului
Pr Gabriel Toma: 06-09-2017 10:07:04 in Misiune
   

    „În Scriptură termenul bătrân sau senior nu se referă numai la cei înaintați în vârstă, ci se dă mai ales pentru aprecierea maturității de judecată și de seriozitate a vieţii, adăugându-se la termenul bătrân şi cuvintele încărcat în zile (Facerea 35, 29). Și dacă cineva trebuie să se numească bătrân sau senior, în virtutea mulțimii de ani, cui altcuiva i s-ar fi potrivit mai bine decât mai întâi lui Adam, apoi lui Matusalem sau lui Noe, despre care se ştie că au trăit, în această lume, cu mult mai mulţi ani decât oricare alţii? Or, când avem în vedere ce se spune în Scriptură, vedem că niciunuia din aceştia nu i se dă numele de bătrân sau moşneag”. (Origen)

    O venerabilă credincioasă a parohiei noastre, foarte atașată de biserică, locuind acum împreună cu copiii într-o voievodală cetate a Țării Românești, vizitează în fiecare an locurile natale și oamenii acestora pentru stingerea dorului de plaiul strămoșesc, pentru comuniune și dragoste frățească, pentru a aprinde lumânare la mormântul înaintașilor. Întâlnirea cu preotul în timpul vizitelor pastorale de la începutul lunii septembrie, 2017, a fost un prilej binecuvântat de rememorare a amintirilor plăcute.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator