Hramul Parohiei Plevna
Administrator: 29-10-2014 12:45:06 in Misiune
Prin binecuvantarea Preasfintitului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, biserica parohiala a Parohiei Plevna a primit ca al doilea ocrotitor pe Sfanta Cuvioasa Parascheva.

La slujba din 14 octombrie - hramul bisericii si sarbatoarea comunitatii - au participat preotul Marcel Dulea, de la Parohia Radu Voda, preotul Neagu Mihail Fenelon de la Parohia Zimbru si preotul paroh Gabriel Toma. Credinciosii de toate varstele au fost prezenti atat la activitatile gospodaresti ale evenimentului, cat mai cu seama la Acatist si la Sfanta Liturghie.

Cuvantul de invatatura, rostit de preotul Marcel Dulea, a evidentiat virtutile evanghelice ale Sfintei Parascheva si rolul sau de exemplu ceresc si mijlocitor puternic pentru insusirea lor de catre orice crestin.

Toti cei prezenti la slujba au participat la agapa, multumind Domnului pentru roadele imbelsugate ale pamantului din care si in acest an ne-am invrednicit.