Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hramul Parohiei Plevna
Administrator: 29-10-2014 12:45:06 in Misiune
Prin binecuvantarea Preasfintitului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, biserica parohiala a Parohiei Plevna a primit ca al doilea ocrotitor pe Sfanta Cuvioasa Parascheva.

La slujba din 14 octombrie - hramul bisericii si sarbatoarea comunitatii - au participat preotul Marcel Dulea, de la Parohia Radu Voda, preotul Neagu Mihail Fenelon de la Parohia Zimbru si preotul paroh Gabriel Toma. Credinciosii de toate varstele au fost prezenti atat la activitatile gospodaresti ale evenimentului, cat mai cu seama la Acatist si la Sfanta Liturghie.

Cuvantul de invatatura, rostit de preotul Marcel Dulea, a evidentiat virtutile evanghelice ale Sfintei Parascheva si rolul sau de exemplu ceresc si mijlocitor puternic pentru insusirea lor de catre orice crestin.

Toti cei prezenti la slujba au participat la agapa, multumind Domnului pentru roadele imbelsugate ale pamantului din care si in acest an ne-am invrednicit.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator