Slujba de seară a Sfântului Dimitrie
Administrator: 26-10-2017 11:31:26 in Misiune
  Cu obiceiurile creştinătăţii îmbogăţindu-te, înşelăciunea păgânătăţii surpând, mucenice, ai călcat îndrăznelile tiranilor şi cu Dumnezeiescul dor, mintea aprinzându-ţi, înşelăciunea idolilor în prăpastie ai afun­dat-o.

Pentru aceasta, după vrednicie, răsplătirea nevoinţelor ai luat, facerea de minuni şi izvorăşti tămăduiri, purtătorule de chinuri, Mare Mucenice Dimitrie. Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea ta.

În ajunul sărbatorii Marelui Mucenic Dimitrie, 25 octombrie 2017, vecernia şi acatistul s-au oficiat în biserica din Valea Rusului, pusă sub ocrotirea mucenicului izvorâtor de mir, al carui nume era purtat de unul din cei doi frați Tănăsescu, ctitorii acestui lăcaş de cult.