Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vizitele pastorale ale Bobotezei (I)
Administrator: 05-01-2018 07:09:33 in Misiune
    Cercetarea enoriașilor în apropierea marilor sărbători, și mai cu seamă în Ajunul Botezului Domnului, când preoţii merg pe la casele credincioşilor cu Agheasmă Mare, este o tradiție „veche şi binefăcătoare”. În astfel de vizite pastorale are loc nu doar un moment de rugăciune, pricinuit de venirea preotului în fiecare gospodărie, de cântarea troparului praznicului, de venerarea crucii și de stropirea cu apă sfințită, ci are loc și o apropiere și dialog deschis privind viața creștină, îndrumerea punctuală în anumite privințe duhovnicești dar și o mai fidelă conectare a preotului la viața, trăirile, bucuriile și necazurile păstoriților.
     În parohie vizitele pastorale pentru Boboteaza anului 2018 s-au desfășurat în intervalul 3-5 ianuarie.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator