Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rugăciune și binecuvântare a candidaților la examenul maturității
Pr Gabriel Toma: 07-06-2015 11:24:47 in Misiune
Cel ce ai învăţat pe Solomon înţelepciunea, Dumnezeule al tuturor, Cuvântule, Împărate al tuturor, deschide sufletul şi inima, gura şi mintea robilor Tăi...”

Dovedind din destul maturitate în gândire și comportament, dar plini de emoție, cei 4 candidați din parohie la examenul ce încununează studiile liceale, au participat mai cu însuflețire decât de obicei la Sfânta Liturghie din 7 iunie, Duminica I după Rusalii. Unul dintre ei este seminarist, așa că în fața credincioșilor a și dovedit în mod practic, cu supra de măsură, că stăpânește rânduiala liturgică a Bisericii: tipic și muzică psaltică.
În rugăciunea de binecuvântare și în pareneză, tinerii credincioși au fost conștientizați și îndrumați să-și pună toată încrederea în Dumnezeu, știind că alături de cunoștințele teoretice dobândite în școală, exersarea practică a virtuților creștinești sunt premise statornice ale progresului moral și social.
Credincioșii i-au felicitat pentru absolvirea liceului și s-au rugat pentru reușita la examene.Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator