Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ceasurile Împărătești ale Bobotezei, 2018
Administrator: 05-01-2018 08:36:29 in Misiune
     În ajunul Bobotezei, 5 ianuarie 2018, s-au oficiat, în biserica filiei Valea Rusului, Ceasurile Împărătești.  Se numesc „Împărătești” datorită solemnității lor, dar și pentru că, în vechime, la oficierea lor în Catedrala din Constantinopol, Sfânta Sofia, participa însuși Împăratul Roman alături de Curtea sa. 
    Solemnitatea deosebită a acestor ceasuri este dată de troparele specifice sărbătorii, de textele din Vechiul Testament- psalmi și profeții precum și de citirea textelor din Noul Testament- apostol și Evanghelie.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator